fotovoltaiky nebo solární panely?

Kdy se fotovoltaika opravdu vyplatí?

Slovo fotovoltaika bylo v posledních měsících skloňované všude ve veřejném prostoru. Aktuálně zájem mírně klesá, ale přesto existuje stále dost zájemců o solární a fotovoltaické panely. Jak tedy tento systém funguje a kdy a komu se vyplatí?

Vyplatí se tam, kde je denně větší spotřeba elektřiny

Fotovoltaické elektrárny jsou hitem poslední doby. Zejména ti, kteří staví nový dům, nebo rekonstruují dům starší, tohle řešení zamýšlejí. U starších domů je fotovoltaika komplikovanější záležitostí, protože u těchto domů je ztrátovost vyšší, a proto se ne zcela vyplatí.

Odborníci také zdůrazňují, že solární a fotovoltaické panely mají smysl pouze tam, kde elektřinu aktivně využíváte každý den, a tudíž se vám větší investice z dlouhodobého časového hlediska v budoucnu vyplatí.

Přečtěte si také: Jak si doma rychle a jednoduše uděláte sušené ovoce?

Fotovoltaické nebo solární?

Mnoho lidí si myslí, že mezi těmito dvěma pojmy není rozdíl, ale opak je pravdou. Fotovoltaické panely jednoduše řečeno mění sluneční energii na elektřinu, zatímco solární panely mění sluneční záření na teplo.

Je tedy podstatné, abyste si hned na začátku určili, k čemu přesně panely potřebujete. Pokud chcete vlastní malou elektrárnu, díky níž budete v rámci elektřiny víceméně samostatní, pak jsou pro vás určené fotovoltaické panely. Sluneční panely pak instalujete v případě, že chcete sluncem především ohřívat například vodu.

Kde je možná instalace panelů?

Ideální je pro instalaci obou panelů šikmá střecha orientovaná na jih. Orientace jiným světovým směrem následně snižuje výkonnost o několik procent. Nejhorší výnosy budete mít při střeše směřované na východ nebo západ.