čištění grilu

Čištění grilu rychle a efektivně

Grilovací sezóna už začala a my vám kromě tipů na to, jak vybrat gril, a receptů poradíme několik tipů, jak efektivně a rychle gril umýt. Čištění totiž není taková hračka, protože se na grilu usazují připáleniny a mastnota.

Čištění grilu je důležité a může prodloužit jeho životnost o několik let. Pravda je ale taková, že se nám do mytí často vůbec nechce, a tak prostě připáleniny a mastnotu jen zběžně otřeme. To ale samozřejmě nestačí, proto vám dnes ukážeme, jak rychle, ale efektivně gril umýt, aniž byste museli vynaložit velké úsilí.

Proč je čištění grilu tak důležité?

Nejzásadnějším faktorem je samozřejmě to, že usazená špína se každým dalším použitím více připaluje a případně se chytá i na vaše další opékané jídlo. Ani pro materiál grilu nejsou připáleniny a mastnota výhrou a může mnohem rychleji dojít k jejich opotřebení.

Přečtěte si také: Franchising a jeho nabídka v Česku.

Pravidla správného čištění?

Pojďme se tedy konečně vrhnout na samotné mytí. První zásadou je, že byste s čištěním měli začít hned po použití. Špína se totiž nestihne usadit a zaschnout, a tak stačí opravdu nejdříve vše utřít papírovým ubrouskem. Tento úklid vám zabere jen pár minut.

Pokud vidíte nějaké odolnější nečistoty, zkuste použití kuličky z alobalu, která je skvělým pomocníkem na usazeniny i černé šmouhy od ohně.

A pokud neumyjete gril hned…

Pokud jste gril neumyly hned po použití, přichází na řadu buď vypálení nebo odmočení. Zatímco u vypálení rozpálíte rošty na co nejvyšší teplotu, která ugriluje vzniklé nečistoty na uhel a vy je poté seškrábete, u odmočení vás čeká opačný proces. Rošt sundáte a položíte do vodní lázně s přípravkem na mytí nádobí. Můžete použít i trochu octu či jedlé sody. Po odmočení špíny opět seškrábete nebo setřete.