Bramboříky jsou zpátky! Rozjasněte s nimi vaše záhony
Bramboříky jsou krásné květiny, které se obvykle kupují za úmyslem rozjasnění domácnosti. Jenže tato rostlina, která vyniká všemi různými pestrými barvami, není určena jenom pro domácí pěstování, ale miluje i sluníčko a venkovní, čerstvý vzduch. Na pulty obchodů se dostaví přesně ve chvíli, kdy se začínají prodávat i primule, proto se nemůžeme divit tomu, že si je lidé pletou. Bramboříky se však liší od primulí nejen vzhledem, ale i tím, jak se ně musíte starat.
Bramboříkové perští jsou tradiční pokojové rostliny, které lze nasadit i do záhonů na zahradě. Jsou zajímavé hlavně svým tvarem – listy mají výrazní žilkování, jsou srdčité a samotné květ připomínají motýlky, jejichž křídla jsou hladká a třepenitá.
Jak jsme již zmínili, bramboříkové rostou ve všech různých barvách. Obvykle najdeme červené, fialové i růžové bramboříky, ale milovníci bílé si taky přijdou na své.
Co bramboříkové milují?
Jelikož jsou bramboříkové vhodní i pro zahradní pěstování, milují chládek a teplo. Samozřejmě ho nesázejte do záhonů v době, kdy se ještě hojně vyskytují jarní mrazíky. Počkejte, až se dlouhodobě oteplí. Ideální teploty pro sázení jsou kolem deseti, dvanácti stupňů Celsia. Nejlepší měsíc pro sázení je květen. Během května je ideální brambořík i s květináčem vložit do země a nechat ho v zemi až do pozdního podzimu. Během této doby se nemusí hnojit ani hojně zalévat (jen tehdy, kdy přijde dlouhodobé sucho).
V létě se nedivte tomu, že vám květina rychle odkvete. Vysoké teploty bohužel putují k rychlému odkvětu a zatažení hlízy.
Nepřelijte ho
Bramboříkové nemají rádi přelití. Na vodu jsou velice vybíraví. Milují převážně dešťovou vodu, která je bez různých chemikálií a jiných škodlivostí. Vadí jim zejména vápenaté soli a přítomnost chlóru, což se u dešťové vody neprojeví.
Ještě než brambořík zasadíte do země, vždy ho zalévejte jen do misky pod květináčem, nikdy ne z vrchu.