Co dělat s posečenou trávou?
Už to zase začalo – práce na zahradě, které zkrátka nemají konce. Kromě toho, že sázíme zeleninu do záhonů na zahradě, tak také sečeme trávu, která po dlouhé zimě začíná efektivně růst. Pokud patříte k lidem, kteří sečou trávu pravidelně, možná se ptáte, co s trávou dělat. Hromadí se do popelnice, kde by jenom zatuchla a začala hnít, ji házet nechcete. Naštěstí existuje celá řada možností, co dělat s posečenou trávou, respektive jak ji využít dál.
Zejména lidé mající velkou zahradu sečou prakticky neustále. Posečou nejdříve první část zahrady a než posečou druhou část, první část je zase úplně zarostená. Právě ti se mohou dotazovat, co s takovým množstvím trávy dělat. Pojďme si proto na to společně odpovědět.
Tráva na seno
Pokud vy nebo někdo ve vašem okolí chová hospodářská zvířata, pak se nabízí jedno využití, a sice dát posekanou trávu na seno. Třeba takoví králíci schroupají opravdu obrovské množství trávy, která jim bude usušená na seno. Dokonce lze takto připravenou trávu i prodat někomu, kdo chová hospodářská zvířata, tudíž i na posečené trávě můžete vydělat nějakou tu korunu.
Tráva do kompostu
Máte na své zahradě kompost, do kterého vyhazujete bioodpad? V takovém případě do něj vyhoďte i trávu, kterou jste zrovna posekali. Tráva do kompostu patří, pokud je tedy probíraná a promísená. Pokud promísená tráva není, velice rychle se zapaří a začne hnít, s čímž jde ruku v ruce zapaření a hnití celého kompostu.
Tráva na bioskládky
Pokud se nacházíte ve městě, ptáte se, co s posečenou trávou dělat. Naštěstí existují takzvané bioskládky nebo také kompostárny, kde se bioodpad, tedy i posečená tráva, shromažďuje. Právě na tato místa je možné posekanou trávu dovézt, stejně jako na podzim třeba shrabané listí.
Tráva jako mulč
Další využití posekané trávy je takzvaný mulč. Zejména v době, kdy dochází k zazimování rostlin, se mulč hodí. Přikryjete jím rostliny, stromy nebo keře, které tak budou chráněni. V době teplých horkých dní slouží mulč jako skvělé přírodní hnojivo.