Co vše můžete bezpečně uložit do mrazáku?
Uložení potravin do mrazáku je ověřeným tipem, jak prodloužit trvanlivost určitých potravin. K zamražení je vhodné maso, uzeniny i některé sýry, zelenina, ovoce i pečivo. Co byste naopak do mrazáku rozhodně dávat neměli?
Maso, které ihned nespotřebujete, uzeniny, ale i pečivo, to vše snadno uložíte do mrazáku a vytáhnete až v případě potřeby. Tento typ skladování se hodí nejen pro to, aby se vám nezkazili potraviny, které jste nestihli zpracovat, ale také pro levnější nákupy. Pokud totiž narazíte v supermarketu na zlevněné zboží, můžete jej s klidem koupit i ve větším množství a uložit doma do chladu.
Jak dlouho může jídlo v mrazáku být?
Mrazák je dobrý pomocník, ale rozhodně se nejedná o bezčasou černou skříňku, ve které se vám potraviny nikdy nezkazí. Často se totiž stává to, že do něj naházíte vše, co se vám zrovna v lednici nehodí, a tak se brzy z této přihrádky stane hromada nepořádku, ve kterém je těžké se zorientovat. U ovoce je potřeba myslet na to, že když je necháte v mrazáku příliš dlouho, nejspíš nasáknou okolní pachy a změní konzistenci. Hovězí a kuřecí maso skladujte maximálně 10 měsíců, vepřové půl roku, ryby pouze 4 měsíce a mleté a uzeniny nanejvýš 2 měsíce.
Systém
Důležitý je tedy systém, jaký si pro skladování potraviny zvolíte. Před vložením potravin do mrazáku je pečlivě obalte do folie nebo vakuového sáčku. Sáčky si vždy popište, a to nejen názvem produktu, ale i datem, kdy jste danou věc do chladu přidali. Oddělte si také jednotlivé přihrádky na maso, zeleninu, polotovary a pečivo, abyste vždy věděli, kam sáhnout a pachy se tolik nemísily.
Přečtěte si také: Víte, co je japandi styl?
Co do mrazáku nepatří?
Ačkoliv se může zdát, že mráz neuškodí ničemu, opak je pravdou. Prvním a základním pravidlem je, že co z mrazu odeberete a rozmrazíte, už do chladu nevracejte. Do mrazáku také nepatří mléčné výrobky, kromě másla a tvrdých sýrů, jako je parmazán nebo eidam. Mráz neprospěje ano vejcím, droždí, bramborám a okurkám.