Dřevostavby a otázky, které si lidé pokládají
Našli jste si krásný pozemek, na kterém si chcete postavit vysněný dům? Máte v plánu postavit si elegantní, poměrně levnou, přesto krásnou a praktickou dřevostavbu? Dřevostavby jsou zejména v posledních letech velice oblíbené, čemuž se nemůžeme divit. Jak jsme zmínili, jedná se o krásné stavby, které jsou navíc praktické a poměrně levné. Jejich další výhodou je rychlost výstavby, která se rovná několika měsícům.
V souvislosti s výstavbou dřevostaveb se přesto pojí řada otázek, které stojí za zodpovězení. Pojďme si zmínit ty nejčastější z nich a odpovězme si na ně, ať jsme zase o to víc v obraze!
Jaká je životnost dřevostaveb?
Mnoho lidí si pokládá jednu zásadní otázku, a sice jaká je životnost dřevostaveb. Mnoho lidí se domnívá, že dřevostavby nevydrží stejně dlouho jako klasické zděné domky, ale tak tomu opravdu není. Podle odborníků je životnost dřevostaveb dána především tím, jak se o dům člověk stará. Obecně se však uvádí, že dřevostavby mohou vydržet sedmdesát až sto let, ale najdou se nyní i takové, které stojí už několik stovek let a stále vypadají skvěle!
Jak je to se škůdci a plísněmi?
Dřevostavba se staví ze dřeva, což vede k dalšímu velice často pokládanému dotazu, a sice jak je to se škůdci a plísněmi. Obecně platí, že pokud je dřevostavba správně navržená a realizovaná, nehrozí žádné nebezpečí. Je však třeba zmínit, že i samotní majitelé se podílí na tom, jestli bude nebo nebude dřevostavba bez plísní a škůdců. Pokud nebudou větrat a bude se v domě udržovat vlhkost, plísně do dřevostavby zavítají stejně, jako tomu je v klasických zděných domcích.
Jak je to s vytápěním v dřevostavbě?
V dřevostavbách je důležité akumulovat vzduch. Proto se doporučuje pořídit si domů rekuperaci, na kterou lze mimo jiné stále získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Díky rekuperaci čili řízenému větrání nebudete muset shánět jiná zařízená, která by korigovala či udržovala teplotu v dřevostavbě.