Hnědnou vám pokojové rostliny? Co za tím stojí?
Pokojové rostliny jsou nedílnou součástí interiéru. Zatímco někomu rostou opravdu do krásy, jiný je z nich spíše zoufalý. Bohužel mu začínají hnědnout, respektive hnědnou listy, které jsou také suché a drolivé. Hnědnutí zpravidla začíná od krajů a pomalu se rozšiřuje. Pěstitelé nad nimi jen nevěřícně stojí a nevědí, co mají dělat. Myslí si, že na vině je nějaká nemoc nebo parazit, proto ji chtějí vyhodit a koupit si novou. Ovšem za hnědnutím listů nestojí ani tak nemoc nebo parazité, jako špatná péče o ně.
Špatná zálivka nebo nepatřičná výživa
Za zhnědnutými listy stojí nejčastěji špatná zálivka nebo také nepatřičná výživa. Také může být rostlina vystavována přímému slunečnému záření, které stojí za nehezky zbarvenými listy. Pokud tento problém odhalíte i u své rostliny, nezoufejte. Není všem dnům konec, je možné s tím něco udělat, případně dalšímu zhnědnutí zabránit.
Restartuje svou rostlinu
Každý pěstitel by měl vědět, že stav pokojové rostliny se nejvíce projevuje právě na listech. Pokud nejsou listy v dobré kondici, o pokojovou rostlinu se nestaráte nejlépe, respektive není zrovna spokojená. Naštěstí lze rostlinu takzvaně restartovat, a to i když ji trápí zhnědnuté listy.
Restart pokojové rostliny obnáší především návrat do původního stavu. Čili je zapotřebí vyměnit květináč, dopřát rostlině nový pěstební substrát a samozřejmě musíme pečlivě zkontrolovat i kořeny.
Při vytažení rostliny z původního květináče její kořenový obal musíme o nejvíce oklepat od nevyhovující zeminy. Uhnilé, měkké nebo jinak poškozené části odstřihneme nůžkami, abychom se vyhnuli podobnému scénáři v novém květináči.
Nový květináč, do kterého rostlinu umístíte, by neměl postrádat odvodňovací otvory, které by měly být zhruba o centimetr až čtyři centimetry větší než původní obal.