Jak se dá nejen na jaře šetřit vodou?
Šetření vodou je dobré nejen z hlediska financí, ale i šetření životního prostředí. Zbytečné plýtvání vidíme velmi často u mnoha domácností, spotřeba vody se dá přitom zmenšit a šetřit snadno a bez větších omezeních, která by vám ubrala vaše pohodlí.
Recyklace vody
Vodu v mnoha případech nemusíte používat pouze jednou. Vodu odpadní dělíme na šedou a černou vodu. Právě šedá vzniká při sprchování, praní prádla nebo mytí nádobí v myčce. Hlavním rozdílem od vody černé je to, že šedá není příliš znečištěna a teoreticky v sobě neobsahuje škodlivé bakterie a látky, jako je tomu například při splachování WC.
Šedou vodu lze přitom jednoduše zachránit pomocí domovní čističky a retenční nádrže. Takto pročištěnou vodu využijete následně jako užitkovou. Tedy opět při umývání nebo splachování.
Přečtěte si také: Sezóna grilování je tady!
Nejvíce prolijeme na sprchování
Průměrná spotřeba vody v roce 2021 byla kolem 113 litrů na osobu za jeden jediný den. Tato spotřeba se přitom velmi odvíjí právě od toho, kolikrát si denně umyjeme ruce, jak umýváme nádobí nebo kolikrát si zajdeme na záchod. Nejvíce vody spotřebujeme na sprchování a právě splachování. Na většinu z těchto popsaných činností přitom stačí voda užitková, tedy ta, kterou si sami přefiltrujete. Pitnou vodu opravdu využijete jen na mytí zubů či vaření a pití.
Zkuste si spočítat, kolik vody byste ušetřili a kolik financí by mohlo jít na spořicí účet.
S jarním úklidem se pojí také větší spotřeba vody. Jen si vezměte, kolik vody jste použili na mytí oken, podlah nebo utírání prachu. I tyto zdánlivě zanedbatelné položky mají velký výdej pitné vody. A to úplně zbytečně.