Mulčování: co je prospěšné a co už rostlinám škodí?
Mulčování je skvělý pomocník, ale špatný pán. Pokud mulčujete správně, dočkáte se méně práce se zaléváním a pletím, obohatíte půdu, ale pozor na to, abyste nezpůsobili více škody než užitku. Jak na správnou aplikaci mulče?
Správné mulčování
Mulčování je proces, při kterém půdu kolem rostlin pokryjete vrstvou organického materiálu. Jedná se o vrstvu, která poté chrání rostliny před plevelem, ale také zadržuje vlhkost půdy. Správná aplikace je klíčová pro to, abyste dosáhli zmíněných výhod. K tomu jsou nutné znalosti.
Je jen na vás, jaký druh mulče vyberte, vezměte ale v potaz druh rostlin, místo a způsob používání.
Přečtěte si také: JAK NA KRÁSNÝ AMERICKÝ TRÁVNÍK U VÁS DOMA?
Druhy mulče
Mulč existuje buď organický, nebo neorganický. Mezi organické řadíme biologicky rozložitelné produkty, jako jsou například zbytky rostlin, borka, štěpka, piliny nebo posečená tráva. Tento druh samozřejmě obsahuje více živin, které obohatí váš záhon. Oproti tomu neorganické kameny, štěrk nebo guma zase déle vydrží a vyžadují menší péči a starost.
Tam, kde máte pravidelně každý rok určitý druh rostliny je dobré používat právě organické materiály, díky kterým se půda dostatečně vyživí a je jednodušší je obnovovat.
Kdy s mulčováním začít?
Nejlepší doba pro mulčování je podzim a jaro. V těchto obdobích totiž nejsou teploty příliš vysoké a je potřeba rostlinky ochránit. Načasujte si proces na dobu, kdy je půda ještě rozehřátá, a tak poté mulč lépe udrží teplotu v záhonu. Pokud začnete dříve, kdy je půda vlhká nebo promrzlá, hrozí vám vznik plísní a jiných chorob.