Na zakládání jezírka ještě není pozdě. Jak tedy na to?
Každá zahrada by měla mít své jezírko. Je to zkrátka jeho neoddělitelná část, o kterou se sice musí starat, přesto je to pýcha, kterou bude kdekdo závidět. Mnozí majitelé zahrad ještě nemají svá jezírka, a právě oni by si měli uvědomit, že na jezírka ještě není pozdě. Ještě je lze založit, a to i nyní, když léto už dalo své sbohem pro letošní rok. Kolem zakládání jezírka se však točí několik pravidel, jež je nutné respektovat, jinak nebude jezírko vypadat tak krásně, jako na obálce časopisu o bydlení.
Jezírka podle pravítka vyšla z módy
Mnozí majitelé se snaží o to, aby jejich jezírko bylo doslova jako podle pravítka. Jenže jezírka podle pravítka vyšla z módy už dávno. Je mnohem lepší, když má jezírko nepravidelný tvar. Tímto způsobem majitel jezírka získá poměrně dlouhý břeh, což hraje velkou roli. Na břehu se voda ohřívá, a to potřebují nejen rostliny, ale také živočichové žijící v jezírku nebo u něj.
Břehy by tedy měly být nejen dlouhé, ale také by měly být nepravidelné. Rozhodně by neměly být v jedné rovině, ale na jistých místech by měly stoupat, na jiných klesat.
Při zakládání jezírka dbejte i na samotnou hloubku. Pokud není jezírko hluboké, během zimních měsíců celé zamrzne, což není dobře. Je nutné, aby hloubka byla minimálně jeden metr, abyste si byli jisti, že během zimy jezírko nezamrzne až ke svému dnu.
Jaký materiál se používá?
Při zakládání jezírka se používá takzvaná jezírková fólie. Ta je skutečně nejpoužívanějším materiálem, který však musí být velmi pevný, zároveň však snadno tvarovatelný a lehce přizpůsobitelný.
Co se týče svařování jezírkové fólie, je možné využít dva postupy, a sice chemické svařování nebo případně svařování horkým vzduchem. Chemické svařování či spojování fólie je zkrátka jakési rozleptání fólie přípravkem, svařování horkým vzduchem je spíše pro pokročilé, zkušenější jedince.