Nejčastější choroby, které mohou napadnout pěstovanou zeleninu

Nejčastější choroby, které mohou napadnout pěstovanou zeleninu

Nyní je to pravé období na to, abyste do záhonů na svou zahradu zasadili zeleninu. Ideální čas je zejména na mrkev, cibuli, také na zelí nebo kedlubny či ředkvičky. Ať už se ale rozhodnete na svou zahradu zasadit jakoukoli zeleninu, každý druh může být napaden chorobou nebo nemocí. Otázkou je, co konkrétního může napadnout zeleninu a jak případně daný problém řešit.  

Okurky napadá bakteriální skvrnitost 

Sice na sázení okurek do záhonů je ještě čas (okurky se do záhonů sází až během května, kdy je jasné, že teploty dolů nepoklesnou), přesto si pojďme říct něco málo o bakteriální skvrnitosti okurek, což je velký a častý problém, s nímž se každým rokem pere nejeden zahrádkář a pěstitel.  

Bakteriální skvrnitost poznáte snadno – jsou pro ni specifické skvrny na listech. Při dešti nebo vlhkém počasí z napadených listů stéká sliz, jenž obsahuje bakterie, které následovně znetvořují plody. Abyste této nemoci předcházeli, nikdy nevysazujte okurky na stejné místo, na jakém jste je vysázeli vloni. Když se náhodou choroba objeví, pomůže vám postřik s měďnatým přípravkem.  

Sněť cibulová napadá cibuli 

Aktuálnějším problémem je sněť cibulová, která napadá zásadně cibuli, jež je v této době většinou už zasázená do záhonů. Pokud napadne tato hrozná choroba cibuli, rázem se zbarví do modro-zelena. Cibulky záhy začnou praskat a černat, následovně dochází k odumření celé rostliny.  

Pokud by se tato choroba vyskytla na vaší zahradě, na daném pozemku nesmíte po dobu pěti až deseti let žádnou cibuli pěstovat.  

Nádorovitost brukvovitých druhů zeleniny 

Ať už na zahradě pěstujete kapustu, kedlubny nebo jinou brukvovitou zeleninu, může se objevit nemilá choroba, kterou je nádorovitost. V rámci této nemoci dochází k vytvoření hlízovitých nádorů na kořenech. Listy se vlivem nemoci začnou zbarvovat do modro-šeda a následovně vadnou.