čištění trouby

Nezapomínejte na pravidelné čištění trouby. Nemusí se vám to vyplatit

Buďte k sobě upřímní a přiznejte si, kolikrát jste za poslední měsíc pekli v troubě a následně ji vyčistili. Úklid trouby je velmi neoblíbený protože většinou značí potřebu odmaštění a drhnutí spálených zbytků. Je to ale velmi důležité. Zanesená špína se vám totiž nemusí vyplatit.

Vyšší finance i ohrožení zdraví

Poprskané sklo, připálené zbytky a mastnota, to vše tvoří špínu v troubě. Nejde přitom jen o estetickou záležitost, ale také o funkčnost trouby. Nečistoty totiž nepříznivě ovlivňují kvalitu i dobu pečení, a tím i finance. Zapečené zbytky mají také negativní vliv na vaše zdraví.

Špinavá nejsou jen dvířka

Špíně se při pečení bohužel nevyhnete, protože se tvoří prskáním masa a tuků, drobky z bábovek a koláčů nebo zbytků těsta a omáček. Nejviditelnější je špína na dvířkách trouby, a tak si většina lidí myslí, že stačí otřít tohle sklo a mají vyhráno. Tak jednoduché to ale není, vnitřní část, která sice nejde tolik vidět, se špiní daleko více.

Přečtěte si také: MULČOVÁNÍ: CO JE PROSPĚŠNÉ A CO UŽ ROSTLINÁM ŠKODÍ?

Efektivní čištění

Na trhu najdete mnoho odmašťovacích přípravků, ale klidně si vystačíte s obyčejným octem a sodou. Z těchto surovin vytvoříte kašičku, pomocí které poté snadno odstraníte připáleniny i mastnotu v troubě. Po čištění pak ještě troubu přejeďte teplou vodou a utřete zbytky prostředků. Dejte si pozor na poškrábání trouby, které by ji mohlo poničit, a tak před samotným čištěním vnitřek nahřejte, třeba na 30 stupňů. Ulehčíte si tím drhnutí a troubu neponičíte.

Dbejte na opatrnost a nepoužívejte na čištění ostré pomůcky nebo příliš agresivní prostředky, které by nadělaly více škody než užitku.