Pěstování ve foliovníku

Pěstování pro začátečníky: Pěstujeme ve fóliovníku

Pokud pěstujete zeleninu na zahradě, většinu druhů už máte zasazenou. Na některou zeleninu však bylo až do nynějška čas. Například papriky, okurky nebo rajčata se sází zpravidla v květnu, kdy je jisté, že nepřijdou žádné zimní mrazíky. Jestli letos toužíte po perfektně vypadající a hojné úrodě, zasaďte zmiňované druhy do fóliovníku, který se postará o bezproblémový růst plodin.

Fóliovník není drahá záležitost. Je to mnohem levnější varianta, než například skleník. Navíc si ho za pomoci prken a latí můžete vyrobit sami v pohodlí domova. Pěstování ve fóliovníku se doporučuje všem začátečníkům, kteří touží po první skvělé úrodě. Fóliovník dokáže prodloužit vegetační období, rychlí letničky, je vhodný pro předpěstování sazeniček a taky se postará o bohatou úrodu.

Mezi výhody fóliovníku patří třeba to, že pokud budete pěstovat zeleninu právě v něm, nemusíte kupovat žádné chemické postřiky proti škůdcům a bakteriím. Fóliovník dokáže plodiny dokonale ochránit, tudíž vaše zelenina bude stoprocentně bio. Kromě toho se v něm lehce udržuje teplota, kterou plodiny potřebují ke svému bezproblémovému růstu.

Jaké plodiny mohu pěstovat ve fóliovníku?

Jak jsme zmínili, do fóliovníku se hodí zejména rajčata, okurky a papriky, což jsou plodiny, které jsou nejčastěji napadány bakteriemi a viry. Kromě toho právě tyto plodiny potřebují být opravdu v teple a o teplo ve fóliovníku není nouze.

Jaká teplota je ideální?

Každá plodina, každý druh zeleniny potřebuje něco jiného, ovšem vesměs každá zmíněná zelenina vyžaduje teplo (zhruba pětadvacet stupňů Celsia). Obecně platí, že teplota nesmí klesnout pod deset až třináct stupňů Celsia. Pokud teplota klesne pod zmíněné hodnoty, úroda může zmrznout a s bohatou zeleninovou nadílkou se můžete rozloučit.

Dbejte taky na zálivku. Každá zelenina se musí zalévat, okurky však potřebují zálivku větší než rajčata a papriky.