Pěstujeme chřest: Jaký a do jakého záhonu
Na svých zahradách každým rokem pěstujeme mnohé druhy zeleniny. Většinou však volíme takové druhy zeleniny, které nejsou nijak náročné a které jsou zcela běžné. Mezi běžné druhy zeleniny patří například okurky nebo rajčata. Pokud však letos chcete zkusit něco jiného, doporučujeme zasadit chřest, který je nejen zdravý, ale taky velice chutný, pokud víte, jak s ním v kuchyni naložit. Bohužel chřest se neřadí k těm druhům zeleniny, které se pyšní svou jednoduchostí a nenáročností. Chřest je bohužel velice těžký na pěstování, ať už se rozhodnete zasadit si bílý či zelený druh. Aby vám šlo pěstování od ruky, rozhodli jsme se vypsat to nejdůležitější, co se pěstování týče.
Hlavní otázkou je, jestli pěstovat chřest bílý nebo zelený. Zelený chřest je o něco méně náročný, proto ho volí velká část z nás. Pokud se rozhodnete pro zelený chřest, rostlinu stačí během pěstování jen zahrnout a sklízet fazochy budete každý den. Co se však týče bílého chřestu, ten je o něco náročnější. Je nutné ho přikrýt černou fólií nebo kyblíkem tak, aby měl naprostou tmu.
U obou chřestů platí, že je nutné je po sklizni namočit do studené vody, aby nezavadly. Chřesty se následovně konzumují do tří dnů.
Jak připravit záhon?
Přes samotným pěstováním je nutné si dobře nachystat záhon, do něhož budete chřest sázet. Jelikož je chřest během na dlouhou trať, je nutné záhon dobře připravit. Chřest se na jednom stanovišti pěstuje i dvacet let, proto přípravu záhonu nepodceňte.
Teplo je základ
Důležité je zejména teplo, které chřest vyžaduje. Chřest musí být nasazen na místo, které je plné slunce. Je třeba chránit chřest proti chladu a proti studenému větru, který dokáže zničit celou zasazenou úrodu.
Co se týče samotné zeminy, ta by měla být lehká a samozřejmě dobře propustná. Je dobré ji smíchat s kompostem, aby měla všechny potřebné živiny.