Pěstujeme zamioculcas bezproblémově. Jakým chybám se musíme vyhnout?
Zamioculcas se řadí k nejméně náročným pokojovým rostlinám, přesto se někdo potýká s jeho problémovým růstem. V současné době je zamioculcas nejoblíbenější rostlinou v domácnostech, jelikož roste snadno a rychle, aniž bychom se o něj museli starat s velkou péčí. Jak jsme však zmínili, mnozí se potýkají s problémovým růstem, jelikož se dopouští několika chyb, jež si bohužel neuvědomujeme. Jaké chyby to jsou? Jakých chyb se dopouštíme a jaké chyby bychom měli anulovat, pokud chceme, aby zamioculcas rostl i bez naší pomoci?
Chyb je bohužel mnoho
I když je to nenáročná květina, většinou uděláme nejvíce chyb ve chvíli, kdy si pokojovou rostlinu přivezeme domu. Chyby se dopouštíme už při umístění rostliny. Mnozí lidé si myslí, že zamioculcas může růst kdekoli, jenže to je omyl, který je bohužel velice rozšířený a jemuž mnozí skutečně věří. Zamioculcas je nutné umístit na místo, kde je takzvané rozptýlené světlo. Jedná se o místo, kde svítí během dne sluníčko, ale přímo na něj nepaří.
Další chyby se dopouštíme ve chvíli, kdy květinu zaléváme. Mnozí lidé zalévají rostlinu moc často, tím jí však ubližují. Jestli je rostlina přelitá, začnou uhnívat kořeny a pokojovou rostlinu už nejde zachránit. Než tedy začnete rostlinu zalévat, ujistěte se, že je zemina suchá, a to tak, že do zeminy zapíchnete špejli. Jestliže se na špejli přichytí hlína, ještě nechte rostlina vyschnout.
Nepřesazujeme
Bohužel majitelé zamioculcasu rostlinu nepřesazují. Je to především proto, že se domnívají, že rostlinu není potřeba přesazovat, jenže to je opět omyl. Rostlina se přesadit musí, a to po pár letech ideálně v době jara. Většinou dobu přesazování poznáte tak, že je zamioculcas tak velký, že se do květináče nevejde. Jestliže se ale mohutně nezvětší, dohlédněte na to, abyste jednou za pár let rostlinu přesadili.
Další chybou je to, že rostlinu bohužel necháváme v chladu. Jenže chlad pokojovce nesvědčí. Možná se budete divit, ale i zamioculcas může nastydnout při pobytu v nízkých teplotách. Nachlazení se projevuje tak, že se na stoncích objeví černé skvrny.