Vypěstujte si něco netradičního. Poradíme s pěstováním wasabi
Patříte k milovníkům sushi? Pak vám nemusíme dlouho představovat wasabi, z něhož se do sushi vyrábí zelená pasta, která je krapet štiplavá. U wasabi je zajímavé, že se dají konzumovat jak listy této potraviny, tak i samotné plody. Konkrétně listy se hodí do salátů nebo do podobných pokrmů. Pokud však pálivost zbožňujete, wasabi si kupujete v obchodech a mlsáte je třeba u oblíbeného televizního pořadu. Děláte dobře, málokdo to ví, ale wasabi mají výjimečné léčivé účinky. I to je bezesporu důvod, proč byste na své zahrádce měli letos pěstovat právě tuto netradičnost.
Pokud už máte dost klasického pěstování zeleniny v podobě rajčat, paprik nebo brambor, zkuste svou zahrádku něčím ozvláštnit. Doporučujeme konkrétně právě wasabi, které je specifické svou chutí. Listy se hodí do salátů, jak jsme zmínili, nastrouhaný kořen zase výtečně ladí ke klasickému sushi.
A jak jsme také zmínili, wasabi má léčivé účinky. Jedná se o přírodní antibiotikum, zároveň je to životabudič. Posiluje imunitní systém, také funguje jako prevence rakoviny. Neváhejte tedy ani minutu a vypěstujte si wasabi i na své zahrádce.
Ze sazenic nebo ze semen?
V České republice jsou posledních pár let sazenice už běžně dostupné. Koupíte je například v zahradnictvích, případně na e-shopech. Cenově vyjdou do dvou set korun. Pokud však nechcete sázet ze sazenic (třeba kvůli špatné zkušenosti), zkuste to ze semen. Ty koupíte za pár desítek korun. Semínka wasabi bohužel neseženete tak snadno jako sazenice wasabi. Navíc si musíte pořádně dávat pozor, aby nevyschla, jelikož by nenaklíčila.
Kdy sázet?
Ideální doba na sázení je druhá polovina podzimu. Aby wasabi rostlo, potřebuje na to celou dobu. Během zimy totiž vytvoří životaschopné kořeny. Se sazeničkami však nemusíte čekat až na zimu, kořeny už mají, šup s nimi do záhonu.
Na co si dávat pozor?
Pozor byste si měli dávat hlavně na přelití, aby nevznikly plísně nebo jiné choroby. V ideálním případě půdu zavlažujte rozprašovačem.