Jak se zbavit mšic
Plodiny na zahradě jsou stejně jako každý rok ohrožovány různými škůdci a nemocemi. Zahrádkáři a pěstitelé se stejně jako každý rok snaží o to, aby jejich plodiny zůstaly zdravé a ničím nenapadené. Nejčastěji vyskytujícím se problémem jsou neoblíbené a nevítané mšice, které jsou škůdcem, jenž může napadnout naprosto jakýkoli druh rostliny. Dokonce se může stát, že se s mšicemi setkáte také v bytě, nikoli jen na zahradě, kde se sice vyskytují daleko častěji. O mšicích se ví, že z rostlin sají šťávu, tím je zbavují živin a oslabují je, následkem je pak chřadnutí a uvadání rostlin. Pokud narazíte na mšice, ihned zahajte boj proti nim. Pokud se totiž rozmnoží, je s plodinou amen.
Mšice jsou specifické svou velikostí. Dosahují totiž jen dvou až deseti milimetrů, jsou tedy opravdu velice malé. Mají měkké tělo, při napadení vytvoří na plodině shluk. Během jednoho roku se rozmnoží až o tři generace.
Nejčastěji mšice napadají mladé listy a pupeny, často tedy napadají právě rostoucí plodiny, které jste během jara zasadili na svou zahradu.
Pokud jste objevili na svých plodinách na zahradě mšice, jistě se ptáte, jak je zlikvidovat. Existuje několik důvodů, díky nimž vám mšice zmizí z plodin a z vaší zahrady. Co vyzkoušíte nejdříve?
Jak se zbavit mšic
- Pomocníkem můžou být klasické chemické postřiky, které mají agresivní a zároveň zaručený účinek. Chemické postřiky sice nejsou nejekologičtější, ale mšice zničí během okamžiku, tudíž vaše plodiny mohou růst bezproblémově dál.
- Použít ale můžete i insekticid na přírodní bázi, který neobsahuje žádnou chemii, tudíž rostlině jako takové nijak neubližuje.
- Na rostlinu můžete nasadit i přirozeného predátora, který vám mšice taktéž poměrně rychle zlikviduje. Mezi přírodní predátory se řadí například slunéčko sedmitečné (čili obyčejná beruška) nebo parazitická vosička. Za parazita se také považuje zlatoočko.