Jakých chyb se dopouštíme při pěstování hortenzie?
Krásná, barevná, velká – i tak lze popsat hortenzii, která se v posledních letech řadí k nejčastěji pěstovaným pokojovým rostlinám. Je však třeba konstatovat, že hortenzie jako taková je rostlina, kterou lze pěstovat nejen v květináči v domácnosti, ale také je možné ji pěstovat na zahradě na záhonu či v truhlíku.
Hortenzie může dělat radost jak venku, tak i doma, je však pravdou, že drtivá většina lidí se dopouští chyb při jejím pěstování. Jakých chyb se lidé dopouští? Prozraďme si je, ať se té naší pěstované hortenzii daří.
Chyby v zalévání
Říká se, že každá rostlina potřebuje jinak velkou zálivku. Hortenzie to potvrzuje. Není to kaktus, který by vydržel i měsíc bez vody, ale na druhou stranu to není ani muškát, který během léta na okenním parapetu zaléváte i dvakrát denně. Hortenzii zalévejte úměrně dle toho, na jakém místě ji pěstujete. Nezapomínejte ji zalévat, protože jinak vám svěsí listy. Pokud ji však budete zalévat moc, utopíte ji v bahně.
Pokud ji budete pěstovat na zahradě a bude zrovna období dešťů, už ji nezalévejte víc. Srážky jí plnohodnotně stačí.
Špatně ji hnojíme
Bohužel mnozí ji špatně hnojí, respektive nehnojí ji tím správným hnojivem. Pro každou rostlinu existuje hnojivo, které ji víc vyhovuje než jiné. Hortenzie miluje například kapalné hnojivo, které je aplikované v zálivce zhruba dvakrát do měsíce. U minerálního nebo organického hnojiva zhrozí přehnojení, proto to raději zkuste se zmiňovaným kapalným hnojivem.
Neprovádíme řez
Další chybou v pěstování je, že neprovádíme řez. Hortenzie však řez potřebuje. Vyžaduje si proříznutí hlavně během pozdního jara, tedy v období od května do poloviny června. Řez se provádí mezi třetím a čtvrtým pupenem. Během řezu se hortenzie zbaví i slabých výhonků, respektive suchých výhonků, odstraňte i uschlé květy.