Jak ušetřit za potraviny?
Vlivem inflace jsme jistě všichni zaznamenali velký nárůst cen potravin. Ať se snažíme jak chceme, necháme za menší nákup v obchodě více peněz. O to víc bychom se měli zamyslet nad tím, jak následně s potravinami nakládáme. Zužitkujeme opravdu všechno, jak jen je to možné? Zde je pár tipů na to, jak lépe plánovat nákup a následně využít každou část potravin bez zbytečného vyhazování. Jak ušetřit za potraviny?
V popelnici dle výzkumů končí až několik tun jídla ročně. Plýtvání jde přitom zamezit správným nakupováním a poctivým zpracováním všech kousků jídla.
Nenakupujte bez rozmyslu
Zkuste si vytvořit týdenní jídelníček, podle kterého následně nakoupíte potřebné potraviny. Jídelníček se snažte vytvořit tak, aby pokrmy mezi sebou spolupracovaly tak, abyste zužitkovali všechno nakoupené jídlo. Na konci týdne byste ideálně měli mít prázdnou lednici a v ruce nový jídelníček na další týden. V jídelníčku myslete na to, že ne vždy stihnete vše sníst během jendoho dne, vytvořte si tak místo na dojídání zbytků. Popřípadě vymyslete, jak se dají zbytky přetvořit na trochu jiné jídlo.
Doba spotřeby
Věci, které se rychle kazí se snažte zkonzumovat co nejdříve a nenechte je zbytečně zkazit. Měli byste mít přehled o tom, co v lednici máte a kdy má daná věc datum spotřeby. To, co víte, že nestihnete spotřebovat, dejte do mrazáku. Hlavně na potraviny v mrazáku následně nezapomeňte, ale opravdu je v blízké době využijte.
Správné skladování
Aby vám potraviny vydržely v odpovídající kvalitě co nejdéle a nezkazily se vám, musíte také vědět, jak je správně skladovat.
Sypké potraviny zkuste přendat do uzavíratelných nádob a uložte je na tmavší, suché a chladnější místo. Právě tento druh potravin se stává lákadlem pro různé škůdce, které vám ingredience znehodnotí. Suché potraviny, jako jsou rýže, luštěniny, mouky a obiloviny, na sebe zase vážou vlhkost a bez uzavření do těsnících nádob jsou tudíž náchylné na vznik plísní.
Pečivo nebalte do plastových sáčků a igelitu, zabalte jej raději do utěrky či látkového obrousku. Tam vám nezplesniví
Ovoce a zeleninu uchovejte na suchých, chladnějších místech, ale lednice jim spíše neprospívá. Rozhodně ovoce ani zeleninu nemyjte, to udělejte až těsně před konzumací.
A na závěr – hotové pokrmy uložte do krabičky a v lednici je ponechejte maximálně další dva dny.