Bromélie jako exotické krásky, které nekvetou každému
O broméliích určitě slyšel kdejaký zahradník. V současné době jsou to květiny, které si chce vypěstovat skutečně každý, bohužel ne každému se to podaří. Bromélie jsou ten typ květiny, který je sice velice krásný, bohužel péče o něj nepatří k těm nejjednodušším. Většina druhů bromélií pochází z deštných pralesů, a to konkrétně z pralesů Jižní Ameriky. I když pochází tato květina z tropických míst, mohou se pěstovat i na bytě či v domě. Chce to jenom vědět, jak na to.
Jak jsme zmínili, péče o ně nepatří mezi nejsnadnější. Je důležité vědět, jak rostlina přijímá vodu a jak s vodou hospodaří. V tom tkví celý úspěch pěstování bromélie. Podaří se to i vám?
Jak pěstovat bromélie
Existuje několik zásad, které se pojí se správným pěstováním bromélií. Nejdříve je třeba je dobře umístit. Jelikož bromélie pocházejí z deštných koutů světa, potřebují mít dostatek světla. Světlé místo si však nepleťte se slunným místem – přímé sluneční světlo broméliím vadí stejně jako stín. S místem se pojí i teplota. Bromélie jsou zvyklé na dost velké horko, ovšem vystačí si s dvaceti stupni Celsia. Při nižších stupních se jim však nedaří.
Co se týče vzduchu, mnoho pěstitelů si myslí, že bromélie musí mít vlhký vzduch, ale to není samozřejmě pravda. Bromélie snesou i sušší vzduch, je vhodné je pěstovat i v bytech, kde vzduch není zrovna nejvlhčí.
Při zalévání vždy zkontrolujte substrát. Je třeba ho udržovat vlhký, nikoliv mokrý. Nikdy bromélii nepřelévejte. Raději zalévejte ob tři dny jen malinko, abyste stále udrželi substrát vlhký.
Jaké druhy jsou nejkrásnější?
Mezi nejkrásnější a taky nejvíce pěstované druhy patří například neoregelia, což je bromélie specifická svým velkým, okrasným listem. Bohužel tento druh vás moc nepotěší svým květem. Je totiž poměrně malý a méně nápadný.
K dalším oblíbeným druhům patří i vrisea splendens. Právě tento druh bromélie se nejčastěji pěstujte v domácnostech, kde se mu poměrně daří.