Chodníčky a cestičky? I ty mají v zahradě své místo
S příchodem jara se vše začíná probouzet opět k životu. Uvažujete o zásadní změně třeba ve vaší zahradě v podobě vybudování chodníčků a cestiček? Pak je příchod jara ideální dobou na jejich realizaci.
Často jsou domy a zahrady propojeny nejrůznějšími klikatými cestičkami a chodníčky. Mohou vést kvetoucími keři, pod korunami stromů nebo kolem vašeho bazénu. Konkrétní řešení i volba materiálu chodníků záleží vždy na tom, v jakém stylu chcete zahradu mít a jak budete cestičky využívat. Zohlednit byste měli také zatížení cesty, typ podloží, do kterého se povrch chodníku pokládá a vaše finanční možnosti.
Jaké jsou výhody tvrdých povrchů?
Tvrdé povrchy se mnohem snadněji udržují. Cenově dostupnou variantou je například beton. Nemusíte se přitom držet klasické nudné betonové šedi. V dnešní době již existují nejrůznější barvy a vzory dlaždic. Oblíbené jsou například vymývané betonové dlaždice nebo zámková dlažba probarvená do různých odstínů. Barvy jsou stálé, protože dlaždice jsou probarvené v celé hmotě. K dostání jsou také dlaždice, které svou barvou a strukturou věrohodně imitují dřevo nebo kámen. Elegantně působí také keramická dlažba. V takovém případě však vsaďte na výrobky, které jsou určené pro venkovní použití, jsou mrazuvzdorné a protiskluzové.
Přírodní materiály
V zahradě krásně působí například dřevěné chodníčky, ovšem je potřeba zvážit, jaké dřevo zvolíte. Běžné dřevo totiž rychle podléhá hnilobě. Vhodnější jsou proto tropické dřeviny, které jsou odolnější proti vlhkosti i nepříznivým vlivům počasí. Vedle nešlápnete ani při volbě kamenných dlažebních kostek, ovšem v tomto případě počítejte s tím, že přírodní kámen je o dost dražší než jeho betonová imitace.
Měkké povrchy vyžadují péči
Pokud nejste fanouškem vydlážděné zahrady, zvolte raději nášlapy. Ty se vyrábí z kamene, dřeva, betonu, dlaždic či dokonce recyklovaného plastu. Jejich velkou výhodou je snadná pokládka. Stačí si pouze promyslet, kam je chcete na zahradě umístit, vyznačit si tato místa do trávníku a obrys nášlapů z něj vyříznout. Pak už jen položíte jednotlivé nášlapy na předem připravené místo.
Cestičky je možné udělat samozřejmě také nezpevněné či částečně zpevněné. Můžete je vysypat drobnými kamínky nebo dražší mulčovací kůrou. Je však třeba počítat s tím, že kůra časem slehne, takže ji budete muset příležitostně dosypávat.