Chtěli byste chytrou domácnost? Poradíme, s čím začít!

V dnešním světě je chytré snad už všechno: telefon, hodinky i lednička. Co ale skutečně znamená mít chytrou domácnost, co vše to obnáší a s čím můžete začít?

O co přesně jde

Pod chytrou domácností si lze představit jakoukoliv domácnost, která se může pyšnit jakýmkoliv zařízením, které lze ovládat dálkově (kromě klasického elektra – televize apod.), příkladem může být světlo, žaluzie nebo otevírání brány. Tyto prvky lze využít samostatně, nebo v propojeném ekosystému, který vám bude každý den ulehčovat život a udělá většinu věcí za vás.

Dražší i levnější varianta

Existují dvě cesty, jak začít s chytrou domácností. První je zakoupit si některá z chytrých zařízení, zapojit je klasicky do sítě a začít okamžitě využívat. Tou druhou, a poněkud dražší, variantou je kompletně vyměnit elektroinstalaci za chytrou a proměnit celý svůj dům na chytrý. My se ovšem ze začátku určitě přikláníme k první variantě. Zejména kvůli nižší finanční náročnosti, ale také je na začátek dobré si tyto chytré vymoženosti vyzkoušet, zjistit, co budete používat a co vám naopak přijde zbytečné a nevyhodíte tak několik(set) tisíc oknem, když zjistíte, že chytrá domácnost zkrátka není nic pro vás!

Nejrozšířenější systémy u nás

Tak jak jsou u nás nejrozšířenější dva operační systémy mobilních telefonů, stejně tak je to u chytrých domácností. Pokud jste uživatelem mobilu s OS Android, využijete Google Home (někdy nazývá též Google Assistant) a naopak, pokud máte iPhone je pro vás určený HomeKit.

Co můžete připojit

Pokud jste již vybrali platformu, přes kterou budete svou chytrou domácnost vystavovat, můžete přejít k výběru chytrých elektrozařízení. Výběr je čistě na vás, e-shopy s elektronikou nyní nabízí i přímo kategorie „chytrá domácnost“ nebo „smart house“ a podobně a vy si jen hlídejte, zda daný produkt je kompatibilní s vaší vybranou platformou chytré domácnosti.

Nejrozšířenějším chytrém produktem jsou LED žárovky, dále elektromoduly, které zacvaknete do zásuvky, do modulu jakýkoliv spotřebič a můžete si takto vytvořit chytrý spotřebič snad úplně ze všeho! Komplikace přichází v případě, že se rozhodnete pro nejrůznější čidla pro rozpoznání otevřených oken a dveří, senzory pohybu, teploměry, termostaty apod.

Produkty do aplikace přidáte nejčastěji pomocí QR kódu přímo na produktu. Oceníte jistě komplexnost a flexibilitu, kterou chytrá domácnost přináší.

Neváhejte oslovit specialisty

Pokud se rozhodnete pro nějaký složitější produkt a nevíte si s jeho připojením do elektroinstalace, (nebo i do ekosystému) rady, raději se obraťte na odborníky, kteří vám poradí a chytrou domácnost nainstalují. Zásahy do elektriky jsou poměrně složité a zejména nebezpečné, pokud se k ní dostane někdo, kdo ji zcela nerozumí.