Chyby, kterých se dopouštíme při pěstování pokojovek. Vyhněte se hrubkám zabíjejícím rostliny
Je i vaše domácnost plná pokojových rostlin? Pokud ano, pak máte velmi útulnou a příjemnou domácnost plnou čistého vzduchu. Úkolem pokojovek je totiž nejen plnit estetickou funkci, ale také čistit vzduch v interiéru. Jen je zapotřebí se o ně správně starat, aby vám tuto službu poskytovaly s radostí. Bohužel řada pěstitelů se při pěstování pokojových rostlin dopouští celé spousty chyb, které na ně mají neblahý vliv. Pojďme si prozradit alespoň ty nejčastější.
Až příliš časté hnojení
Máte pocit, že vaše pokojové rostliny začínají ztrácet barvu? Pokud ano, problém může být ten, že je až příliš často hnojíte. Za blednutím však může stát i nadbytek přímého slunečního světa. Zkuste proto pokojovou rostlinu přemístit na jiné místo nebo šetřete s hnojivem.
Neomýváme je od prachu
Pokud máte rostliny na balkoně, tam se o omývání listů stará déšť, vlhko a ranní rosa. Jenže uvnitř domu se o prach na listech pokojovek musíte postarat sami. Jelikož je prach na listech původcem škůdců, je zapotřebí je pravidelně omývat. V ideálním případě jim jednou za pár týdnů dopřejte koupel nebo sprchu, během které z listů dostanete všechen nános prachu.
Když rostliny žloutnou a schnou
Máte pocit, že pokojovky začínají žloutnout a schnout? Na vině sice může být zálivka, ale také se na tomto stavu může podílet suchý vzduch v interiéru. Nejvíce tak trpí rostliny, které sídlí na okenním parapetu, kde je zejména v zimě nejen velké sucho, ale také nadměrné teplo, jež nemusí svědčit všem pokojovým rostlinám.
Pozor na přímé sluneční paprsky
Zhnědnuté listy – to je taktéž častý problém, nad kterým pěstitelé nevěřícně kroutí hlavou. Za tímto problémem většinou stojí přímé sluneční světlo, které dává mnohým pokojovkám pořádně zabrat. Volte raději stanoviště, kde je světlo rozptýlené.