Co hrozí při pěstování rajčat?

Co hrozí při pěstování rajčat?

Rajčata jsou zeleninou, která se hojně pěstuje na záhoncích u domu. Lidé zkrátka nechtějí kupovat rajčata, která jsou postříkaná různými postřiky, jež nejen, že škodí rajčatům a dělají z nich nebezpečnou zeleninu, ale také ničí jejich jinak vynikající chuť. Pokud v současné době pěstujete rajčata, určitě víte, že při pěstování rajčat musíte být celkem opatrní na to, jak k nim přistupujete. I nerovnoměrná a nepravidelná zálivka může být pro rajčata šokem, díky kterému přestanou růst. Nabízí se tedy otázka, co hrozí při pěstování rajčat.  

Zdeformované plody 

I když toužíte po krásně kulatých rajčátkách, ne vždycky se takový tvar povede urodit. Krásu rajčat bohužel může pokazit deformace plodů, na plodech jinými slovy vyrůstají výrůstky, které sice nejsou nijak škodlivé, ovšem tyto plody, které jsou deformované, jsou náchylnější. Sice nelze přesně říct, proč se plody tímto způsobem deformují, ale odborníci jsou toho názoru, že vliv může mít třeba chladné počasí nebo příliš mnoho herbicidů.  

Růstové praskliny 

Jsou další vadou na kráse, ke které dochází při nepravidelné a nerovnoměrné zálivce. Když je půda suchá a najednou ji až příliš zalijete, je to pro rostliny obrovský šok, díky kterému prasknou u stonku. Není to sice nic hrozného nebo škodlivého, jen se v těchto prasklinách často usazují bakterie nebo houby, pro něž symbolizují praskliny ideální prostředí.  

Sluneční spála 

Rajčatům také hrozí takzvaná sluneční spála, což je zkrátka spálení od sluníčka. Stejně jako lidem vadí dlouhý pobyt na přímém slunečním světle, i rajčata to nemají zrovna v lásce. Sluneční spála se na rajčatech projevuje bílou nebo bledě žlutou skvrnou.  

Nekróza 

Pokud jste na rajčatech, nejčastěji na vrcholu plodu, našli tmavý flíček, jedná se o nekrózu. Skvrna se později změní na černou a kožovitou, to je ostatně důsledkem nedostatku vápníku. Stejně jako rajče potřebuje ke svému růstu dostatek fosforu, tak potřebuje i vápník, jinak tímto způsobem onemocní.