Jak pečovat na jaře o probouzející se trávník?
Zahrada se nám dávno probrala, mnozí pěstitelé dokonce mají zasázené své první sazeničky a už vyčkávají první úrodu. Pravdou je, že jelikož se většina pěstitelů a zahrádkářů zaměřila na sázení zeleniny, zanedbal se trávník, který se po zimě taktéž probral. Abychom měli krásnou zahradu a abychom se s ní mohli pyšnit, musíme se o trávník starat, jelikož právě ten je pýchou celé naší zahrady. Jenže je otázka, jak se o trávník starat správně.
Samozřejmě to, jak trávník po zimě vypadá, se odvíjí od toho, jak jsme ho zazimovali. Pokud byl trávník zazimován správně, i po dlouhé zimě vypadal naprosto fantasticky. Pokud jsme ho nechali v pokoseném stavu, kdy výška strniště byla maximálně pět centimetrů, pokud jsme odstranili zbytečné moc napadaného listí, jarní údržba trávníku nebude nic hrozného a náročného.
Co dělat s trávníkem na jaře
S příchodem sluníčka se musí trávník vertikutovat. Vertikutace se zásadně provádí dvakrát ročně, a to na jaro a na podzim. A jelikož je jaro, je čas na vertikutaci. Ta zbaví trávník plísní a mechů, které mohou trávník vysilovat. Kromě vertikutace také nezapomeňte na vápnění a hnojení. S činnostmi začněte hned, co teplota vyšplhá nad deset stupňů Celsia.
Jak na vápnění trávníku
Mnozí zahrádkáři zapomínají na vápnění trávníku, což je škoda. Zvyšuje se tím zásaditá reakce půdy a omezuje se tím i následná tvorba mechů a jiných nepříjemností. Samozřejmě nevápněte trávník tam, kde mech roste – to postrádá smysl. V případě, že trávník je bez mechů, doporučujeme vápnit hašeným vápnem.
Jak na hnojení trávníku
Aby trávník vypadal svěže a zdravě a aby krásně a bezproblémově rostl, je třeba nezapomínat na hnojení. Pokud se rozhodnete použít NPK hnojiva, dejte si pozor na to, ať půda není suchá, jelikož by se trávník mohl popálit. Ideální je hnojit trávník po dešti.