Netoxická domácnost: O co jde a jak ji vytvořit?
Čím víc to pění, tím víc se nám zdá, že daný prostředek lépe čistí. Už nám tak trochu uniká, že to, čím si mydlíme nejen své tělo, ale i domácnost často na povrchu zůstává, a to i po smytí vodou. Navíc po úklidu domácnosti klasickými úklidovými prostředky vléváme do odpadních vod chemikálie, které životnímu prostředí nijak neprospějí. Existuje ale i jiná možnost?
Návrat ke kořenům
Jsme obklopeni výrobky a prostředky (nejen na úklid), které jsou plné chemických složek. Ať už jde o parfemace, složky zajišťující pěnivost, nebo hladký skluz po povrchu a roztíratelnost. Nejde o nic špatného, ale bez těchto složek se každý přípravek obejde, a hlavně, bez těchto složek je často daleko méně toxický. Co ale vůbec znamená toxický čistící přípravek? Jde o prostředek, který obsahuje složky, které mohou mít nepříznivý vliv na lidské zdraví. Pokud tedy chceme tento špatný vliv omezit, je na čase se zajímat o tzv. netoxickou domácnost.
Nekonečný seznam složek
Pokud se podíváte na nějaký čisticí prostředek, konkrétně na jeho složení (tzv. INCI list), a budete jej číst déle než 1 minutu, dejte od něj ruce pryč. Čím méně složek, tím menší pravděpodobnost vzniku nepříjemných obtíží jako je ekzém, alergie apod. Obecně se tedy dá říct, že jedním z kroků k méně toxické domácnosti je hledat takové prostředky, které mají co nejčistší a nejjednodušší složení, zejména bez tenzidů, konzervantů, ropných složek a silikonů. A na úklid vyhledávejte prostředky, které jsou ekologicky odbouratelné. Můžete si vyrobit i vlastní čisticí prostředky z volně dostupných surovin! Na internetu najdete hromadu návodů.
Recyklace by měla být samozřejmostí
Kromě třídění odpadu, které by mělo být samozřejmostí snad už ve všech domácnostech, je vhodné se zaměřit na celkovou cirkulaci materiálů a předmětů, které máte doma. Pokud třídíte šatník a vyřazené oblečení není vhodné k prodeji nebo darování na charitu, nastříhejte látky a využijte oblečení, které byste vyhodili, na hadříky pro úklid!
Nehroťte to!
Chemie je všude kolem nás, stejně jako ve všech bytostech, předmětech, v přírodě. Chemie není špatná, pouze některé látky, které jsou chemického původu, mohou mít na nás špatný vliv. Proto nepanikařte, zachovejte chladnou hlavu a především si hledejte a ověřujte informace a vytvořte si svůj vlastní názor!
Přečtěte si také:
- STAVBA DOMU V ROCE 2022: JE VŮBEC REÁLNÁ?
-
PROČ JE DŮLEŽITÉ MÍT STAVEBNÍ DOZOR? JAK POSTUPOVAT PŘI JEHO VÝBĚRU?