Pěstujete cuketu? Víme, jak dosáhnout co největší úrody

Pěstujete cuketu? Víme, jak dosáhnout co největší úrody

Cuketa patří k druhům zeleniny, které jsou nejčastěji pěstovány na zahradách. I když není mezi lidmi tak oblíbená, pěstuje se třeba pro králíky nebo pro jiné druhy zvířat. Je však třeba konstatovat, že s rostoucím zájmem o zdravý životní styl roste také zájem o cukety a pokrmy z ní. Na internetu je nejčastěji vyhledáván recept na cuketovou buchtu nebo třeba na cuketovou bábovku, také je oblíbená grilovaná cuketa. Ať už se rozhodnete cuketu zpracovat jakkoli, víme, jak dosáhnout co největší úrody.  

I kdybyste ji měli prodat sousedům, snažte se o bohatou úrodu. Cuketa nemusí vždy vyrůst, nemusí jí přát počasí, díky našim tipům budete mít aspoň nějakou úrodu.  

O cuketě 

Cuketa vznikla šlechtěním v Itálii, věděli jste to? Jedná se o jakýsi kultivar tykve obecné, která pochází z Ameriky. Nejedná se tedy o českou zeleninu, do Česka doputovala až v osmdesátých letech minulého století. Díky jejímu snadnému pěstování si ji Češi oblíbili, i když do kuchyní se ve velkém dostala až nedávno, když se zvýšil zájem o zdravý životní styl.  

Jak dosáhnout velké úrody cukety 

Abyste dosáhli bohaté úrody cukety, doporučujeme každé rostlině zajistit dostatek prostoru. Cuketa je velká zelenina, potřebuje místo pro svůj růst. Pokud bude utlačovaná, růst zkrátka nebude.  

Velice důležité pro dobrý růst opylování. Pokud nemáte na zahradě dostatek včel, které by cuketu opilovaly, začněte s tím sami. Stačí vám k tomu jen štěteček, kterým budete přenášet pyl z jednoho květu na druhý.  

Vypěstujete největší cuketu na světě? 

Pokud se budete držet tipů, určitě se vám podaří vypěstovat obrovskou cuketu. Třeba stejně obrovskou, jakou vypěstoval nejmenovaný Ital před pěti lety. Ta měřila dokonce dva a půl metru! Zařadila se tak k největším doposud vypěstovaným cuketám na světě. Trumfnete ho ještě letos nebo příští rok?