požární ochrana v domácnosti

Požární ochrana v domácnosti

Zásady požární ochrany byste neměli dodržovat jen v práci, školách nebo ve veřejných prostorech, ale také doma. Vždyť právě doma jde hlavně o zdraví vaší rodiny. Pojďme se podívat na to, jak zabránit vzniku požáru. Na jaké maličkosti zapomínáme? A co hrozí před Vánoci?

Nejčastějším místem vzniku požáru je kuchyně, kde je hned několik příležitostí pro požár. Mezi běžné spotřebiče, které vytvářejí největší riziko patří toustovač, rychlovarná konvice a samozřejmě elektrický nebo plynový sporák. V předvánočním období se mnohdy stane, že někdo zapomene plech s cukrovím v troubě a dojde k nehodě.

Pozor na adventní věnce!

Zvlášť v období adventu a Vánoc se zvyšuje riziko vzniku ohně i mimo kuchyň. Chvilka nepozornosti či ponechání zapálené svíčky na adventním věnci v obývacím pokoji stačí a na neštěstí je zaděláno. I při manipulaci s krbem a zatápěním byste měli být obezřetní. Měli byste také pálit jen vhodné a k tomu určené materiály, rozhodně se vyhněte plastům nebo nebezpečným či vysoce hořlavým látkám!

Pálení purpury a vonných františků…

Dlouho zapojené a bez dozoru byste neměli nechávat ani aroma lampy nebo difuzéry. I ty se mohou stát příčinou vzniku ohně. Tradice pálení purpury a vonných františků může také zadělat takzvaně požár na střeše.

Požár může vzniknout úplně kdekoliv, měli byste dávat pozor i v koupelně na zapojený elektrický fén nebo kulmu a žehličku na vlasy. Před odchodem z domu vždy pečlivě zkontrolujte, zda jste tato zařízení vypojili ze zásuvky!

Pozor na cigarety! Při kouření a odhazování nedopalků do odpadkových košů dbejte na dokonalé uhašení cigarety. Mezi časté případy zásahu hasičů patří požár vzniklý po usnutí s cigaretou v ruce.

Požární ochrana je zkrátka důležitá všude a neměli byste na ni zapomínat během kteréhokoliv období. Domov má být domovem a ne místem tragédie.

Přečtěte si také: Požárně bezpečnostní řešení stavby. O co se jedná a co všechno obsahuje?