Šípky jako lék na všechno, naučte je dobře zpracovat
Šípky jsou tradiční známkou podzimu, která je ale mnohdy brána pouze jako hezká ozdoba nebo zdroj pro tvoření dětí ve škole. Šípky v sobě přitom ukrývají více vitaminu C než jablka, proto je jejich konzumace velmi zdravá. A to obzvlášť v období podzimních chřipek a nachlazení. Naučte se tyto bobule správně zpracovat a využít jejich živiny na maximum.
V zimě jako když najdeš
Šípky aktuálně zrají, a proto moc neváhejte a jděte si je natrhat do zásoby. V zimě se vám budou hodit a navíc je už teď můžete zpracovat na více způsobů.
Zásobníky vitaminů
Šípkový plod v sobě obsahuje veliké množství vitaminu C, který je potřebný pro budování naší imunity. Kromě něj v nich najdete také vitamin B a K, hořčík a vápník. Tyto látky jsou potřebné pro silnou imunitu, ale i správnou funkci metabolismu.
Přečtěte si také: Co je vlastně burčák?
Sušení nebo čaje?
Tradičním způsobem využití je samozřejmě šípkový čaj, který naše babičky doporučovaly na problémy s trávením nebo plynatostí. Odvar ze šípků vám pomůže také při menstruačních bolestech nebo bolestech hlavy.
Skvělým způsobem zpracování je také sušení šípků, které v nich uchová maximum přínosných látek. Usušené šípky jsou poté sladké a hodí se i jako sušený základ pro tvorbu čaje, což v zimě určitě oceníte.
Se sběrem už začněte
Se sběrem příliš neotálejte, ideálním obdobím je přelom září a října, kdy jsou šípkové plody dostatečně zralé a sladké a obsahují také největší množství vitaminu C.