Kdy vykácení stromů neprospívá domu?
Naše zahrada je náš chrám. Je to naše pýcha. Pro každého je zahrada radost, ale samozřejmě je nutné se o ni taky pečlivě starat, jinak nikdy nebude tak dokonalá, jak ji chceme mít. Na jaro je třeba, abychom ostříhali větvičky stromů, během léta se staráme o úrodu, během podzimu zazimováváme všechno, co jenom jde, a během zimy máme trochu klidu a odpočinku. Starost o zahradu je sice zdlouhavá, ale není nijak náročná, pokud nám však u domu nestojí obří strom, který jenom snáší listy a dělá nepořádek. Takový strom v blízkosti domu není však to nejlepší, co může u domu stát. Může přijít vichřice nebo se počasí může doslova zbláznit a strom může váš dům poškodit. Někdy vám strom taky nepříjemně stíní, proto se rozhodnete ho pokácet. Jenže někdy to vykácení není až tak dobrý nápad, i když to může na první pohled jako dobrý nápad vypadat.
Než se rozhodnete strom, který vám vadí, pokácet, zjistěte si, jak velká je vlhkost půdy, na které váš dům stojí.
Proč?
Pokud byste totiž pokáceli strom, který stojí na velice vlhké půdě, mohla by se vám začít ničit podlaha a základy domu. Může se vám podlaha doslova naklánět, a to proto, že jste odstranili jedinou věc, která vlhkost vstřebávala, tedy strom.
Tento případ se stal už mnoha rodinám, které si koupili dům, aniž by tušili, že zde někdy v minulosti stál strom. Vše se původně zdálo být v pořádku, tudíž se zde žil poměrně spokojený život až do chvíle, kdy se zdi začaly doslova trhat a kdy se ničily základy domu, což se objevilo i na podlaze.
Jak se přišlo na to, že za to může pokácení stromu?
Museli si tedy zavolat odborníka, který jenom potvrdil, že půda je skutečně velice vlhká a že strom, který zde dříve stál, ji vstřebával, tudíž zachraňoval dům od vlhnutí a ničení. Jenže poté byl strom odstraněn a vlhkost půdy se musel vstřebávat do něčeho zcela jiného – a nejbližším vhodným kandidátem byl dům.